Istine i zablude o botoksu

Šta je botoks? Na koji način ublažava bore? Da li je botoks bezbedan? Da li će ova procedura za podmlađivanje “zamrznuti” lice i onemogućiti prirodan izraz, osmeh, pokazivanje emocija? Šta se događa s kožom nakon prestanka dejstva botoksa? Na ova i druga pitanja u vezi sa botoksom odgovor daju lekari specijalisti poliklinike Diva dr Bogdanović.

Postoje razne nedoumice kada je reč o botoksu koje brinu osobe kada donose odluku o podvrgavanju ovoj metodi za podmlađivanje. Zato smo odlučili da se detaljno pozabavimo ovom temom i da damo informacije u vezi sa čestim zabludama. I zato krenimo redom.

Šta je botoks?

Botoks je pročišćeni protein koji se u antiagingu može koristiti za ublažavanje kontrakcija mišića koji dovode do stvaranja bora, a naziv koji za njega često nepravilno kolokvijalno koristimo je u stvari komercijalno ime jednog proizvođača.

Za medicinske svrhe se dobija farmakološkom obradom te se koristi u niskoj koncentraciji. Kao neuromodulator se koristi u terapiji mnogih oboljenja od 1989. godine – za lečenja poremećaja mišića u neurologiji i oftalmologiji, dok je za tretmane uklanjanja bora i podmlađivanje odobren sedam godina kasnije.

Kako botoks uklanja bore?

Ova metoda za podmlađivanje ublažava duboke bore tako što deluje na privremeno sprečavanje kontrakcije mišića na licu koji ih stvaraju.

Mala količina se injektira u mišiće određenih regija lica čime se blokira prenos impulsa sa nerva na mišić i sprečava da nerv daje signal mišiću da se kontrahuje. Na taj način se postiže relaksacija mišića, odnosno ispravljanje tako nastalih dubokih bora i njihovo dalje nastajanje i produbljivanje.

Da li je botoks bezbedan?

Da, ukoliko ga aplikuju obučeni lekari specijalisti sa iskustvom koji poštuju medicinske kodekse i pravila primene uz određivanje adekvatne doze. Pravilno određena doza, iskusno injektovanje i primena čine ga bezbednim i bez posledica.

Sam botoks nestaje iz organizma nakon nekoliko dana, a efekti se zadržavaju nekoliko meseci.

Da li nakon primene botoksa lice ostaje “zamrznuto” bez mogućnosti pokazivanja emocija?

Ako se primeni pravilna doza i aplikuje pravilno, odgovor je ne. I dalje se na licu vidi sreća, osmeh, mrštenje i zadržava prirodan izraz lica. Samo su bore ublažene, a koža boljeg izgleda.

Slučajevi “smrznutog” izgleda lica posledica su preterane i neadekvatne primene botoksa. Dobra vest je što dejstvo prestaje nakon 4 do 6 meseci, pa samim tim, ukoliko do toga dođe, to je prolazno.

Botoks nije filer niti njegova zamena

Botoks se ne može koristiti na svim delovima lica, već samo tamo gde su jako izražene, duboke bore nastale kontrakcijom mišića. On ispravlja bore, ne popunjava ih. Za delove lica na kojima nije moguće koristiti botoks koriste se hijaluronski fileri koji popunjavaju bore i oblikuju lice, odnosno vraćaju mladalačku jedrinu, tonus i svežinu koži.

Kada se vide efekti botoksa i koliko traju?

Prvi rezultati su vidljivi već nakon 3 do 5 dana, dok se pun efekat vidi posle 10 do 14Dejstvo botoksa traje od 4 do 6 meseci. Kada se tretman ponavlja, produžava se vreme trajanja rezultata.

Da li botoks ima još primena?

Da, njime se može lečiti hiperhidroza, odnosno prekomerno znojenje, kao i migrene. Čak deluje i na trenutno poboljšanje kvaliteta kože koja je sklona aknama.

Koje su prednosti botoksa?

Procedura kratko traje – nekoliko minuta, komforna je za pacijenta i nema komplikovanog oporavka.

Da li se botoks može koristiti preventivno?

Da. Ukoliko bore još nisu izraženo duboke, ali su kontrakcije mišića vrlo jake, odnosno mimika je vrlo primetna, očekivano je da će i bore koje će se godinama pojavljivati biti prilično duboke. U tom slučaju, kada se krene sa blagovremenom primenom botoksa pre no što su one nastale, može se odložiti njihova pojava.

Šta kada prođe dejstvo botoksa?

Po prestanku njegovog dejstva, bore koje su ranije postojale neće biti toliko izražene kao pre aplikovanja, a nove ne nastaju u periodu kada je aktivan.

Zaključak lekara specijalista:

Kada se botoks primenju na pravi način, u pravilnoj dozi, u rukama iskusnih i edukovanih lekara specijalista, efekti su dobri.

Dakle, ponaša se kao i svaki lek, adekvatna i pravilna primena nema neželjene posledice, dok se preterivanje svakako ne savetuje.

Uklanjanje bora – savet lekara specijaliste

Postoje precizne indikacije za primenu tretmana botoksom. U skladu sa tim, lekar specijalista određuje da li je botoks optimalna procedura za ublažavanje bora ili će se primeniti neke od sledećih procedura:

Šta ako imam još pitanja u vezi sa botoksom?

U poliklinici Diva konsultacije su besplatne, možete ih zakazati na brojeve telefona 011/32 42 841 ili 063/ 338 334 i porazgovarati sa našim lekarima specijalistima estetske hirurgije i dermatologije pre procedure.

NAPOMENA:

Da li je ova procedura pravi izbor za određeni tip i stanje kože proceniće lekar specijalista na besplatnim konsultacijama, te u skladu sa tim predložiti adekvatnu proceduru. Koliko tretmana je potrebno je individualno i zavisi od više faktora.

Rezultati procedure mogu se razlikovati od pacijenta do pacijenta, a na to utiče više faktora uključujući genetiku i način života svakog pojedinačno.

Sadržaj

Autor teksta:
dr spec. Svetlana Bogdanović, estetski hirurg

· Osnivač poliklinike Diva
· Predavač i edukator za hijaluronske filere od 2010. godine.
· Više od 25 godina iskustva u radiotalasnoj hirurgiji.
· Više od 20 godina iskustva u antiaging i laserskoj medicini.

Doktorka Svetlana Bogdanović završila je Medicinski fakultet u Beogradu sa samo 23 godine i prvu specijalizaciju sa 29 godina kada je proglašena za najmlađeg hirurga u zemlji.

Od 1997. godine radi kao edukovani specijalista radiotalasne hirurgije koju je PRVA počela da radi u našoj zemlji i regionu.