Šta je celulit?
Celulit predstavlja degenerativne promene u potkožnom masnom tkivu koje se mogu napipati u vidu čvorića, kvržica i udubljenja na koži određenih delova tela, a kod uznapredovalih stadijuma se mogu videti i golim okom u obliku narandžine kore. Posledica su nepravilne razmene materija u tkivu i usporene eliminacije štetnih materija iz međućelijskih prostora.
Kako nastaje celulit?
Masne ćelije u potkožnom masnom tkivu su odvojene vezivnom septama koje formiraju komorice. Tokom vremena, masne ćelije u komorama se povećavaju akumulacijom vode i toksina, a vezivne septe oko njih stvaraju nerastegljiva vlakna između kojih ostaju blokirane masne ćelije, čija funkcija se smanjuje jer do njih sada ne dolaze enzimi i hormoni neophodni za njihov pravilan metabolizam. Tako zarobljeno masno tkivo podložno je degenerativnim promenama i kako proces napreduje javljaju se vidljive manifestacije u vidu: pomorandžine kore, jahaćih pantalona ili jastučića od celulita na stomaku.
Kada se javlja celulit?
Može se javiti u bilo kom životnom dobu od puberteta do menopauze. Po svetskim statistikama više od 85% žena starosti preko 18 godina je obolelo od celulita.
Celulit treba razlikovati od gojaznosti, jer od celulita mogu oboleti i mršave osobe, pa čak balerine i sportiskinje.
Koja su najčešća mesta koja napada celulit?
Najčešća mesta koja napada celulit su: butine, kukovi, sedalni deo, stomak, listovi nogu, područje oko skočnog zgloba, oko kolena, a ni ruke nisu pošteđene kao ni predeo vrata.
Vrste celulita
Celulit po konzistenciji može da bude tvrdi i meki celulit.
Meki celulit se javlja u prvim stadijumima bolesti i on je reverzibilan, može se izlečiti.
Tvrdi celulit nastaje u kasnijim stadijumima bolesti i znatno je teži za lečenje.
Tvrdi celulit je irevirzibilan, ne može se u potpunosti eliminisati, fiksiran je za podlogu i pritiskom na to mesto oseća se bol.
Uzroci koji dovode do nastanka celulita:
- Genetski faktor
- Nepravilna ishrana
- Nedovoljno uzimanje tečnosti
- Nedovoljna fizička aktivnost
- Nošenje neadekvatne obuće i odeće (visoke potpetice, tesna odeća)
- Hormonski disbalans
- Neredovna probava
- Stres
- Pušenje i alkohol
Koja terapija je najefikasnija za lečenje celulita?
Morfeus 12
Pored toga što u koži stvara novi kolagen i elastin, te je na taj način zateže, Morfeus 12 – savremena tehnologija za zatezanje kože tela i topljenje površinskih masnih naslaga, istovremeno dovodi i do razgradnje celulita.
To rezultira jedrom kožom bez celulita. Ova procedura restrukturira kožu u svim slojevima, a obnovljena površina kože deluje zdravo i zategnuto.
Koje regije se mogu tretirati uz pomoć Morfeus 12?
- nadlaktice,
- stomak,
- bokovi,
- glutealna regija,
- donji deo glutealne regije i gornji deo zadnje strane nadkolenica,
- prednja strana butina,
- zadnja strana butina i
- kolena.
Koliko je tretmana potrebno?
Obično je potrebno uraditi seriju od 3 do 5 tretmana, koji se mogu ponavljati na dve do tri nedelje ili jednom mesečno ili jednom u par meseci kao održavanje.
Mezolipoliza
Mezolipoliza je savremena metoda za efikasno skidanje masnih naslaga i celulita.
Masti – trigliceridi se u ćelijama potkožnog masnog procesom saponifikacije lipolitičkim sredstvima eliminišu iz ćelija uz istovremeno smanjenje broja masnih ćelija što obezbeđuje odličan efekat.
Ovaj savremeni koncept je u brojnim kliničkim studijama pokazao značajne rezultate u lečenju celulita i gojaznosti.
Koliko je tretmana potrebno?
Sa od 3 do 5 tretmana se gubi od 5 do 8 cm u obimu tretirane regije (što zavisi od godina i zdravstvenog stanja pacijenta, kao i oblika celulita koji se tretira).
Ova metoda se može ciljano primenjivati na lokalne depozite masti ili celulita na struku, rukama, bokovima ili butinama koji se veoma teško skidaju dijetama i vežbama.
Tretmani su bezbedni.
Rade se sa pauzama od 3 nedelje. Obično se preporučuje tri do pet u seriji (što zavisi od tipa celulita), a po završetku serije može se nastaviti sledeća ako postoji potreba za daljim skidanjem masnih naslaga ili u slučajevima težih oblika celulita.